Достапни линкови

logo-print

Рускиот војник осуден во воениот суд во Ерменија


Осудениот војник Валери Пермјаков.

Осудениот војник Валери Пермјаков.

Рускиот воен суд го осуди војникот обвинет за убиство на ерменското семејство, од седум до 10 години затвор, откако тој се изјасни дека е виновен за да ги намали обвиненијата. 5-тиот гарнизон на воениот суд во Ерменија денеска ја објави казната, откако 19-годишниот војник Валери Пермјаков се изјасни за виновен по обвиненијата за дезертерство, за крадење на огнено оружје и муниција, и за незлегално носење на оружјето. На крајот на судењето Пермјаков ќе им биде предаден на ерменските власти и повторно ќе му биде судено за обвиненија за убиство на членовите на семејството Аветисијан во Ѓумри. Пермјаков во воениот суд рекол дека провалил во домот на ерменското семејство со намера да ги ограби за може да плати патување до Русија.

XS
SM
MD
LG