Достапни линкови

logo-print

Талибанците го осудија бруталното видео на ИД


Авганистанските Талибанци го осудија видеото во кое се гледа како милитантите лојални на групата на Исламската држава со експлозив разнесуваат авганистански затвореници со заврзани раце и очи. На видеото се нагласува ривалството меѓу авганистанските Талибанци и некои милитантни фракции кои се заколнале дека ќе и бидат верни на ИД. Се претпставува дека видеото е направено во источен Авганистан, каде последните месеци има судири меѓу ИД и Талибанците. Затворениците во видеото се опишани како „отпадници“, но Талибанците ги опишуваат како цивили велејќи дека „видеото е ужасно.“ Во соопштението на Талибанците се вели дека „ова кривично дело и други брутални дејствија од страна на неколку неодговорни индивидуалци под маската на исламот, не треба да бидат толерирани.“

XS
SM
MD
LG