Достапни линкови

logo-print

Шефот на иранската дипломатија Зариф во Сирија


Мохамад Џавад Зариф

Мохамад Џавад Зариф

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф за време на денешните разговори со сириските домаќини во Дамаск би требало да ги финализира деталите околу новиот ирански план за ставање крај на граѓанската војна во Сирија. Иран е еден од најголемите поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал Асад и сака да биде клучен играч во решавањето на кризата во Сирија откако успешно ги заврши нуклеарните преговори со шестте светски сили. Западот и арапските земји се на ставот дека заминувањето на Асад од власт е важно за постигнување решение на конфликтот во кој од неговото избувнување во март 2011 година загинаа над 250 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG