Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД ослободиле 22 асиријци


Милитантите на Исламската држава ослободиле дваесетина припадници на асирското христијанско малцинство што ги заробиле пред шест месеци на североистокот на Сирија, соопштија невладини активисти. Ослободените асиријци биле меѓу 200 припадници на таа заедница кои беа киднапирани во текот на офанзивата на милитантите во провинцијата Хасаке. Во ослободувањето на киднапираните посредувале племенски лидери.

XS
SM
MD
LG