Достапни линкови

logo-print

Русија воведува нови забрани за увоз на храна


Русија денеска соопшти дека планира да воведе нови земји на нејзината листа на западни држави на кои им е забранет увозот на храна. Рускиот заменик премиер Аркадиј Дворкович рече дака одлуката ќе биде направена наскоро. Тој не ги именуваше земјите кои ќе бидат додадени на листата, која се состои од САД, Канада, Австралија и Европската унија. Новинската агенција Интерфакс објави дека седум земји ќе бидат додадени на листата. Русија ги забрани увозот на храна од Западот како одговор на санкциите на САД и ЕУ во врска со мешањето на Москва во Русија.

XS
SM
MD
LG