Достапни линкови

logo-print

ПКК одговорна за нападите врз турската полиција


Бунтовничката Курдска работничка партија (ПКК) ја презеде одговорноста за вчерашниот бомбашки напад врз полициска станица во Истанбул, во кој загинаа четири лица, пренесоа британските медиуми. Во соопштение, објавено на еден од своите сајтови, ПКК ги наведува имињата на тројца од своите борци, кои загинаа во нападот и престрелката што следела со турските сили за безбедност

XS
SM
MD
LG