Достапни линкови

logo-print

Во САД обвинети за поддржување на ИД


Американските власти ја продолжија кампања на апсења на осомничени лица кои ги поддржуваат милитантите на Исламската држава со цел спречување терористички напади во земјата. Обвинети се Надер Садех и неговиот брат за кои постои сомневање дека регрутирале војници за да се борат на страната на милитантите. Надер бил уапсен во Јордан, додека неговиот брат во Њу Џерси. Во Лос Анџелес пак Адам Дандач се изјаснил дека бил виновен во случајот за обезбедување финансиска помош за ИД. Обвинетите се соочуваат со повеќегодишна казна затвор.

XS
SM
MD
LG