Достапни линкови

logo-print

Јапонија повторно ги вклучи нуклеарните реактори


Во Јапонија денеска беше вклучен реакторот во нуклеарната централа Сендаи. Со тоа заврши периодот од четири години во кои јапонските нуклеарки беа затворени по кризата во централата во Фукушима која следуваше по земјотресот кој предизвика катастрофално цунами. Несреќата принуди сто илјади луѓе да бидат евакуирани поради страхување дека би можело да дојде до топење на неколку реактори во тамошната нуклеарка.

XS
SM
MD
LG