Достапни линкови

logo-print

Убиени над 20 припадници за безбедност на Турција


Најмалку 23 припадници на турските сили за безбедност биле убиени во напади на бунтовници од забранетата Курдска работничка партија (ПКК) од 7 јули до 7 август.

Загинале најмалку 11 цивили, а 101 се ранети. Во тие податоци не се жртвите од самоубиствениот напад на 20 јули во Суруч во кој загинаа 32 цивила.

Турските сили продолжуваат со нападите врз позиции на ПКК во државата и зад границата. Во операциите што почнаа на 1 август убиени се 260 бунтовници и над 400 се приведени. Во турските затвори моментно има 3.788 осудени и 783 приведени членови на ПКК

XS
SM
MD
LG