Достапни линкови

logo-print

Иран ги отфрли обвинувањата за нуклеарни активности


Иран оцени дека обвинувањата за активности во нивниот воен комплекс Парчин се лаги кои се шират од критичарите на нуклеарниот договор постигнат со големите сили минатиот месец. Институтот за наука и меѓународна безбедност на 6 август посочи сателитски снимки кои покажуваат дека булдожер и контејнер-како објекти се сместени во Парчин Иран соопшти дека активноста била дел од работите врз автопатот во таа област, но американски активисти се сомневаат во таквото објаснување. Министерот за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјави за државната новинска агенција ИРНА дека критичарите на нуклеарниот договор "ги шират тие лаги ." "Нивната цел е да го оштетат договорот", рече тој. САД и Израел се сомневаат дека Техеран експериментира со развивање на нуклеарно оружје на местото Парчин.


XS
SM
MD
LG