Достапни линкови

logo-print

Убиецот од киното во Колорадо доби доживотен затвор


Судот во американската сојузна држава Колорадо синоќа го осуди 27-годишниот Џејмс Холмс на казна доживотен затвор без право на помилување, поради нападот врз киното во предградието на Денвер, Аурора пред три години.

При нападот во киното, на 20 јули 2012 година при премиерата на тогашниот нов филм за Бетмен, Холмс уби 12 лица и рани 70 други.

Судската порота минатиот месец го прогласи Холмс за виновен по сите точки од обвинителниот акт, но не постигна согласност за изрекување на смртна казна.

Обвинителството бараше Холмс да биде осуден на смрт, додека адвокатите инсистираа тој да биде сместен во психијатриска болница, тврдејќи дека има шизофренија.

XS
SM
MD
LG