Достапни линкови

logo-print

Распоредени странски војници во Кабул по нападите


Странски војници се распоредени во близина на Министерството за борба против наркотици во Кабул по бранот бомбашки напади кои го потресе градот вчера кога загинаа најмалку 35 лица, а беа повредени стотици други. Извор од безбедносните служби за дописниците на Радио Слободна Европа изјавил дека странските војници го опколиле министерството за да ги заменат авганистанските безбедносни сили таму, бидејќи се мислело дека има странски советници во зградата.

Бомбаш самоубиец изврши бомбашки напад во близина на полициската академија во Кабул по што битките продолжија и во текот на ноќта.

Авиони на НАТО, исто така, биле вклучени во борбите. Властите објавија дека еден член на силите на НАТО во Авганистан и двајца бунтовници се убиени во текот на ноќта

Талибанците ја презедоа одговорност за самоубиствениот бомбашки напад во вечерните часови во близина на полициската академија во Кабул, во кој загинаа најмалку 20 полициски регрути, а повредени се најмалку 40 други.

XS
SM
MD
LG