Достапни линкови

logo-print

Американски демократи против нуклеарниот договор со Иран


Елиот Енџел

Елиот Енџел

Двајца демократски лидери во американскиот Конгрес објавија дека се против договорот на шестте светски сили со Иран за неговата нуклеарна програма. Тоа, како што се оценува е голем удар врз напорите на претседателот Барак Обама да добие поддршка во Конгресот за овој договор. Сенаторот од Њујорк Чак Шумер за кој се очекува дека ќе стане новиот лидер на Демократите во Сенатот изјави дека ќе гласа против. И демократскиот лидер во Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом Елиот Енџел се изјасни дека нема да го поддржи договорот, бидејќи не бил уверен во аргументите оти тој ќе придонесе за стабилизирање на регионот.

XS
SM
MD
LG