Достапни линкови

logo-print

Прво американско бомбардирање од Турција врз ИД во Сирија


Американско беспилотно летало вчера бомбардирало позиции на милитантите на Исламската држава во Сирија. Тоа е прва операција изведена од Турција, јавуваат агенциите, повикувајќи се на неименуван претставник на Турција кој додал дека дронот полетал од воената база Инџирлик. Турските медиуми јавуваат дека околу 30 американски борбени авиони во наредниве денови би требало да пристигнат во таа база за да бидат вклучени во борбите против џихадистите во Сирија во рамките на меѓународната коалиција предводена од Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG