Достапни линкови

logo-print

ИД ќе го убие киднапираниот Хрват во Египет


Египетскиот огранок на терористичката организација Исламска држава се закани дека ќе го обезглави Хрватот кој работи за една француска компанија, а беше киднапиран кон крајот на јули во предградие на Каиро, ако египетските власти не ги ослободат сите уапсени муслиманки во Египет. На видео снимка објавена на интернет се гледа маж кој клечи во пустина, а зад него има маж со качулка на глава, облечен во маскирна униформа со нож, а до него се вее знамето на ИД. Хрватот облечен во портокалова облека, како и сите заробеници на ИД, чита порака на англиски јазик. Тој се претставува како Томислав Салопек, оженет 30 годишен татко на две деца. Тој вели наведува дека киднаперите ќе го убијат во рок од 48 часа доколку египетската Влада не го исполни барањето.

XS
SM
MD
LG