Достапни линкови

logo-print

Заробени сириски војници обучувани од САД


Пентагон соопшти дека неколкумина припадници на Слободната сириска армија кои ја минале новата американска програма за обука против милитантите на Исламската држава биле заробени од Нусра Фронтот, крило на Ал Каеда во Сирија. Претходно дел од војниците кои биле обучувани во рамките на американската програма претрпеле загуби во борбите во Сирија. Овие инциденти ја нагласија екстремната чувствителност на оваа мала група американските сојузници од 60 војници.

XS
SM
MD
LG