Достапни линкови

logo-print

Во Техеран разговори за крај на војната во Сирија


Шефот на сириската дипломатија Валид ал Муалем

Шефот на сириската дипломатија Валид ал Муалем

Шефот на сириската дипломатија Валид ал Муалем пристигна во Техеран на разговори со претставници на Иран и на Русија за ставање крај на четиригодишната војна во Сирија. Тој најпрвин треба да се сретне со Михаил Богданов, специјален пратеник за Блискиот Исток на претседателот Владимир Путин, по што ќе разговара и со шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф. Иран и Русија го поддржуваат режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад. Од друга страна Соединетите држави и сојузниците во Персискиот залив се на став дека Асад мора да замине од функцијата.

XS
SM
MD
LG