Достапни линкови

logo-print

Претставничкиот дом на САД против нуклеарниот договор


Мнозинството во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаа за нацрт текстот со кој се отфрла нуклеарниот договор што на 14 минатиот месец го постигнаа шесте светски сили и Иран. Републиканецот Питер Роскман изјави дека 218 од 434 пратеници гласале против иранскиот договор. Во Претставничкиот дом републиканците имаат мнозинство, односно 246 пратеници, од кои 218 гласале против. За сега се уште не е познато дали овој број гласови ќе биде доволен да не се одобри резолуција за прифаќање на нуклеарниот договор со Иран. За таа резолуција треба да гласа и Сенатот.

XS
SM
MD
LG