Достапни линкови

logo-print

Лавров против воздушните напади во Сирија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека американските воздушни напади во Сирија би можело да ги попречат контра терористичките напори на владата во Дамаск. Претходно во Вашингтон беше соопштено дека Соединетите држави решиле да дозволат воздушни напади во одбрана на сириските бунтовници обучувани од американски војници од сите нивни непријатели, вклучувајќи ги и силите лојални на режимот на претседателот Башар ал Асад. Според Лавров, милитантите на Исламската држава се најголемата опасност во Сирија.

XS
SM
MD
LG