Достапни линкови

logo-print

Преговорите за Украина завршија без напредок


Мировните преговори меѓу завојуваните страни во конфликтот во источна Украина беа прекинати по шест часа од нивниот почеток без да се постигне согласност за планираната тампон зона. На вчерашните преговори во белорускиот главен град Минск се гледаше како на обид за спасување на прекинот на огнот постигнат меѓу украинската влада и проруските бунтовници пред шест недели и кој е секојдневно прекршуван. Претставник на проруските сепаратисти соопшти дека преговорите би можело да продолжат денеска.

XS
SM
MD
LG