Достапни линкови

logo-print

Косовскиот парламент го усвои законот за Специјален суд


Собранието на Косово синоќа по забрзана процедура го усвои Законот за формирање Специјален суд за судењена поранешни припадници на ОВК под сомневање дека извршиле злосторства. Станува збор за уставни измени за кои гласаа 82 од 120 пратеници во парламентот. Соединетите држави и Европската унија силно лобираа за формирање на ваков суд кој ќе има надлежност да суди и во врска со наводите за трговија со органи. „Пронаоѓање на вистината за некои наводи за време и по војната е предизвик со кој мора да се соочиме“, изјави премиерот Иса Мустафа пред гласањето во парламентот.

XS
SM
MD
LG