Достапни линкови

logo-print

Обама ќе обелодени план против климатските промени


Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама денеска ќе обелодени клучна еколошка акција во рамките на борбата против климатските промени. „Промената на климата веќе не е проблем на идните генерации“, оцени Обама во видеото на Фејсбук. Станува збор за големо намалување на дозволените количества штетни гасови во атмосферата од домашните термоцентрали. Планот се очекува да наиде на критики од индустриските концерни и од конгресмените од федералните држави каде што главен извор на енергија се термоцентралите. Доколку биде имплементиран овој план на Обама тогаш би требало да бидат затворени многу централи кои работат на јаглен.

XS
SM
MD
LG