Достапни линкови

logo-print

Словаците против центар за мигрантите


Жителите на селото Габчиково во Словачка гласа против планот за изградба на привремен прифатен центар за околу 500 мигранти кои сега се наоѓаат во Австрија. Според договорот меѓу Братислава и Виена, Словачка се согласила да прими мигранти кои бараат азил во Австрија. Словачките власти не се обврзани да го прифатат резултатот од референдумот во Габчиково.

XS
SM
MD
LG