Достапни линкови

logo-print

Седница на Собранието на Косово за Специјалниот суд


Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави синоќа дека владејачката коалиција имала потребен број гласови на денешната седница на Собранието да го усвои амандманот 24 на Уставот на Косово со што се отвора патот за основање Специјален суд кој ќе им суди на бившите високи претставници на ОВК за евентуални злосторства. „Мислам дека имаме мнозинство. Станува збор за закон со кој ние презедовме една меѓународна обврска која треба да ја исполниме“, изјави Мустафа.

XS
SM
MD
LG