Достапни линкови

logo-print

Главното археолошко наоѓалиште во Крим под федерална контрола


Рускиот претседател Владимир Путин нареди главното археолошко наоѓалиште во Крим да биде ставено под федерална контрола откако дојде до несогласувања за именувањето на директор. Интерфакс го цитира советникот на Путин Владимир Толстој кој рекол дека античкиот грчки град ќе биде ставен под министерството за култура. Наоѓалиштето се наоѓа веднаш до Севастопол главното пристаниште во Крим кој Русија го анектираше од Украина минатата година. Наредбата на Путин следува откако севастополскиот гувернер минатиот месец именува руски православен свештеник за директор на музејот. Назначувањето предизвика критички реакции во јавноста и незадоволство кај вработените во музејот кои тврдат дека свештеникот не е кфалификуван за работата.


XS
SM
MD
LG