Достапни линкови

logo-print

Шефот на нуклеарната агенција на ОН ќе се сретне со американските сенатори


Шефот на набљудувачката мисија на ОН за нуклеарната програма идната недела ќе се сретне со американски сенатори за да се дискутира за историскиот нуклеарен договор со Иран. Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано на петти месецов ќе се сретне со претставниците на комитетот за надворешни работи на Сенатот. Лидерите на републиканците во Сенатот ја критикуваа администрацијата на Барак Обама дека направила тајни договори со Иран, далеку од очите на јавноста во кои наводно е инволвирана и нуклеарната агенција со седиште во Виена. Сенаторите се очекува да го прашуваат Амано за обвинувањата. Некои републиканци се обидуваат да направат билатерални коалиции со американските законодавци за да го блокираат нуклеарниот договор меѓу Иран и шесте светски сили.

XS
SM
MD
LG