Достапни линкови

logo-print

Русија ја намали клучната каматна стапка


Централната банка на Русија денеска ја намали својата клучна каматна стапка од 50 базични поени на 11 проценти, велејќи дека со ризизците од економското забавање сега се надминува ризикот од инфлација. Во соопштението на банката исто така се вели дека неочекуваното тешка контракција на побарувачката во Русија во текот на првата половина од 2015 година, значи дека може да ги намали своите предвидувања за економскиот аутпут. Банката претходно предвиде контракција од 3.2 проценти од Бруто домашниот производ на Русија во текот на 2015 година. Неодамнешниот пад на рубљата на 60 рубљи за еден американски долар беше закана да предизвика инфлација во Русија.

XS
SM
MD
LG