Достапни линкови

logo-print

Воената опција против Иран останува


Ештон Картер

Ештон Картер

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер во ресорниот сенатски Комитет изјави дека неодамна потпишаниот нуклеарен договор со Иран нема да ја ограничи американската подготвеност, доколку тоа е потребно, да одговори со воена сила. „Ако Иран покаже агресивност, ние многу брзо ќе одговориме“, рече тој. Конгресот треба до 17 септември да го преразгледа договорот со кој се ограничува иранската нуклеарна програма во замена за олабавување на меѓународните економски санкции врз Техеран.

XS
SM
MD
LG