Достапни линкови

logo-print

Руско вето за суд за авионот соборен над Украина


Русија синоќа во Советот за безбедност на Обединетите нации стави вето на резолуцијата за воспоставување меѓународен трибунал за одговорните за минатогодишното соборување на малезискиот патнички авион над источна Украина. Единаесет земји членки на Советот гласаа за предлогот на Малезија, Австралија, Холандија и Украина, додека Кина, Венецуела и Ангола се воздржаа од гласањето. Украина и Западот се сомневаат дека Русија и проруските бунтовници во источна Украина на 17 јули минатата година со ракета земја воздух го собориле малезискиот авион со 298 патници и членови на екипажот. Околу 200 од патниците на авионот кој летал на релација Амстердам Куала Лумпур биле холандски државјани. Русија одбива секаква одговорност за настанот.

XS
SM
MD
LG