Достапни линкови

logo-print

Турција врши напади врз цели на ПКК


Турските воени сили синоќа извршиле воздушни напади врз шест цели на курдските бунтовници во земјата и во северниот дел на Ирак, соопштија од Кабинетот на премиерот. Властите, исто така, уапсиле вкупно 1.302 лица во 39 провинции во рамки на антитерористичката операција против членови на џихадистичката група Исламска држава (ИД), Курдската работничка партија (ПКК) и други екстремистички организации, се наведува во соопштението.

XS
SM
MD
LG