Достапни линкови

logo-print

Варуфакис ќе формира алијанса за Европа


Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис сака да формира алијанса за Европа, во која ќе бидат добредојдени и германските конзервативци. Тој во изјава за германското списание „Шпигел“, нагласува дека овој сојуз нема да биде партија. Варуфакис потенцирал дека тоа треба да биде вонпартиско движење, едно место за сите оние кои навистина размислуваат европски и сакаат да ја оживеат демократијата во Европа.

„Конзервативците, но и Демохристијанската унија, канцеларката Ангела Меркел и министерот за финансии Волфганг Шојбле, се повикани да учествуваат во ова движење“, истакна Варуфакис.

Тој е загрижен дека европскиот континент би можел да „падне во рацете“ на антиевропејците, како што е Мари Ле Пен.

XS
SM
MD
LG