Достапни линкови

logo-print

Никој не го почитува примирјето во Јемен


Последниот обид за хуманитарен прекин на огнот во Јемен не се почитува од ниту една страна во конфликтот. Ова го изјави шефот на Обединетите нации за хуманитарна помош Стивен О’Брајан пред Советот за безбедност. Според него, планот да им се достави храна и лекови на околу 3 милиони Јеменци ќе почне да се остварува само доколку запрат борбите. Тој го повтори повикот за безусловен прекин на огнот меѓу сојузниците предводени од Саудиска Арабија и шиитските Хути бунтовници во најсиромашната земја во арапскиот свет.

XS
SM
MD
LG