Достапни линкови

logo-print

САД нема да го помилуваат Едвард Сноуден


Едвард Сноуден

Едвард Сноуден

Белата куќа ја отфрли петицијата со која се бара Соединетите држави да го помилуваат пребеганиот екс соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден. Неговото обелоденување на тајни разговори и преписки предизвикаа меѓународен бес и им наштети на односите меѓу сојузниците. „Тој треба да дојде дома во Соединетите држави за да му се суди за она што го стори, а не да се крие во авторитарен режим“, изјави Лиса Монако, советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама, во врска со петицијата потпишана од 168 илјади приврзаници на Сноуден. Тој во 2013 година доби азил во Русија.

XS
SM
MD
LG