Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ бара услови за функционирање во источна Украина


Специјалната мисија на ОБСЕ во Украина денеска повторно апелираше до сите страни во вооружениот конфликт во источна Украина да гарантираат услови за функционирање на мисијата, откако еден нејзин службеник е ранет за време на размената на оган. Од мисијата велат дека набљудувачите на ОБСЕ се нашле под оган безброј пати, иако сите страни знаат за нејзиното присуство.

XS
SM
MD
LG