Достапни линкови

logo-print

НАТО ја поддржува Турција во борбата против тероризмот


Северноатлантскиот совет денеска на барање на Турција одржа консултации по терористичките напади на југоисток во таа држава.

„Остро ги критикуваме терористичките напади врз Турција и изразуваме сочувство до турската Влада и семејствата на жртвите во Суруч. Тероризмот претставува директна закана за безбедноста на членките на НАТО и на меѓунардоната стабилност и просперитет. Тоа е глобална закана што не познава граници, националност или вера, предизвик против кој меѓународната заедница мора да се бори“, се вели во заклучоци од состанокот на Советот.

Безбедноста на Алијансата е неделлива и изразуваме солидарност со Турција. Ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата на југоисточната граница на НАТО, соопштено е денеска од НАТО.

XS
SM
MD
LG