Достапни линкови

logo-print

Силен земјотрес во Индонезија


Земјотрес со сила од 7 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Папои во Индонезија, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот бил на 250 километри западно од главниот град на провинцијата Џајапур. Земјотресите со магнитуда од 7 до 7,9 степени се многу силни и можат да предизвикаат оштетувања на зградите, без оглед на нивниот квалитет. Во светот годишно се случуваат од 10 до 20 земјотреси со таков интензитет.

XS
SM
MD
LG