Достапни линкови

logo-print

Македонија регионален лидер во борбата против трговијата со луѓе


Со објавувањето на годинешниот Извештај за трговија со луѓе на Стејт департментот на САД за 2015, Соединетите Држави денеска и честитаат на Македонија што повторно го постигна статусот на земја од 1. Категорија.

„Напорите на Владата на Македонија во борбата против овa ужасно злосторство во изминатата година вклучија гонење и пресуди за полициски службеници за вмешаност во трговија со луѓе, иницијатива за идентификување на деца-жртви и нивно пријавување во организации што нудат помош, како и значително зголемување на буџетот за заштита и поддршка за жртвите. Ја охрабруваме Македонија во наредните години да ги зголеми своите напори за борба против трговијата со луѓе за да остане регионален лидер во оваа сфера, и се надеваме на понатамошно партнерство со Македонија за ова, но и за други витални прашања од областа на владеењето на правото“, стои во честитката од САД до Република Македонија.

Во извештајот од Стејт департментот меѓу другото стои дека Владата на Македонија целосно ги исполнува минимум стандардите за елеминирање на трговијата со луѓе.

XS
SM
MD
LG