Достапни линкови

logo-print

Полицијата во Истанбул предупредува за можни напади


Дирекцијата на истанбулската полиција испратила писмен документ до сите единици со предупредување за можни напади во Истанбул.

Предупредувањето се однесува на места каде се собираат голем број луѓе и поконкретно до некои метро и автобуски линии.

Во него се посочува дека полицијата располага со податоци дека нападите во Турција можат да продолжат и оти нивна цел може да бидат средства за масовен транспорт, полициски станици, возила на силите за безбедност и живеалишта на полицијата.

Турција почна голема антитерористичка операција во петокот против повеќе илегални групи, вклучувајќи ја Исламска држава (ИД) и Курдската работничка партија (ПКК), во различни окрузи на земјата, меѓу кои и Истанбул.

Дејствијата беа преземени, откако напаѓач самоубиец, за кого се смета дека припаѓа во ИД, изврши напад во градот Суруч минатиот понеделник, убивајќи 32 лица.

XS
SM
MD
LG