Достапни линкови

logo-print

Иран бара регионална соработка против тероризмот


Мохамад Џавад Зариф

Мохамад Џавад Зариф

Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џавад Зариф побара обединет фронт на Блискиот Исток во борбата против заканите од екстремизмот и тероризмот. „Секоја закана за една посебна земја е закана за сите земји во регионот“, изјави тој на прес конференција во Кувајт, додавајќи дека ниту една земја не може да ги реши регионалните проблеми без помош од другите. Зариф престојуваше во прва посета во регионот откако Иран се договори со шесте светски сили за неговата нуклеарна програма. По Кувајт тој треба да престојува во Катар и во Ирак.

XS
SM
MD
LG