Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили напредуваат кај Рамади


Ирачките безбедносни сили успеале да го преземат универзитетскиот кампус во предградието на Рамади од милитантите на Исламската држава откако покренале ненадејна офанзива со поддршка на воздушни напади на сојузниците предводени од Соединетите држави. Според ирачки претставници, универзитетскиот кампус би можело да послужи како база за натамошно напредување на ирачките сили во преземањето на Рамади, главен град на западната ирачка провинција Анбар. Милитантите на Исламската држава го освоија Рамади во мај годинава.

XS
SM
MD
LG