Достапни линкови

logo-print

Вонреден состанок на НАТО по барање од Турција


НАТО соопшти дека ќе одржи вонреден состанок на Советот на Алијансата во вторник за да се разгледаат турските воени операции против милитантите наИсламската држава и против борците Курдската Работничка партија. НАТО соопшти дека состанокот бил побаранод Турција која ги продолжува воздушните напади во соседните Сирија и Ирак. Турската државна телевизија синоќа објави дека биле извршени нови напади врз курдски бунтовници на северот на Ирак. Авионите полетале од базата во Дијарбекир. Новинските агенции потсетуваат дека со тоа е нарушен договорот за прекин на огнот меѓу Анкара и курдските бунтовници кој е на сила од 2013 година.

XS
SM
MD
LG