Достапни линкови

logo-print

Пратеници ставија вето на референдумот во Република Српска


Пратениците Бошњаци во Домот на народите на Парламентот на Република Српска денеска ставија вето на одлуката на Народното собрание на овој босански ентитет за одржување на референдум против формирањето на суд и јавно обвинителство на Босна и Херцеовина.

Шефот на Клубот на бошњачките пратеници во горниот дом на Парламентот на Република Српска, Мујо Хаџиомеровиќ изјави дека го искористиле уставното право на вето, сметајќи дека е неприфатливо ентитетите да ги оспоруваат судиските власти на државно ниво.

Против одржувањето на реферндумот во своите дискусии се изјаснија и дел од пратениците Хрвати во Домот на народите, но при гласањето тие не го искористија правото на вето. Дел од нив истакнаа дека референдумот им штети на „виталните интереси на хравтскиот народ“, но при гласањето мнозинството пратеници Хрвати се изјаснија како воздржани.

XS
SM
MD
LG