Достапни линкови

logo-print

Сојуз пристигна на Меѓународната вселенска станица


Руската вселенска капсула Сојуз со тројца астронаути пристигна на Меѓународната вселенска станица откако претходно беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан. Во капсулата беа астронаутите Олег Кононенко од Русија, Киел Линдгрен од Соединетите држави и Кимија Јуи од Јапонија. Тие им се придружија на тројцата астронаути кои веќе се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица. Лансирањето на капсулата беше одложено за два месеца, поради неуспешниот обид во април годинава.

XS
SM
MD
LG