Достапни линкови

logo-print

Експлозии на автомобили бомби во Багдад најмалку 26 загинати


Најмалку 26 луѓе загинале во квартови на ирачкиот главен град Багдад населени со шиити во вчерашните два напада со автомобили бомби. Екстремистичката организација Исламска држава често пати ги напаѓа шиитските заедници во Ирак, контролните пунктови на ирачката војска, како и владините згради. Милитантите под своја контрола држат големи делови во западен и северен Ирак. Во тек е ирачка офанзива против милитантите на западот на земјата која е потпомогната со воздушни напади на меѓународната коалиција предводена од Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG