Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент ќе гласа за вториот пакет реформи


Алексис Ципрас

Алексис Ципрас

Грчките пратеници денеска треба да гласаат за вториот пакет реформи, што ќе биде уште еден тест за премиерот Алексис Ципрас. Грција мора да го усвои и вториот пакет за да добие 83 милијарди евра помош во следните три години. На 20 август истекува рокот до кој Грција треба да и врати 3,2 милијарди евра на Европската централна банка, а во септември и милијарда ипол евра на Меѓународниот монетарен фонд. Грчката влада вчера во парламентот презентираше повеќе нацрт закони за реформи, со барање финалниот договор да се постигне до 20 август.

XS
SM
MD
LG