Достапни линкови

logo-print

САД ги смирува своите сојузници на Блискиот Исток


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху во Ерусалим во обид да ја намали загриженоста по потпишувањето на нуклеарниот договор со Иран. Вчера Картер изјави дека Израел останува темел на американската стратегија на Блискиот Исток, сугерирајќи дека САД се подготвени да ја зајакнат воената соработка со Израел. Израелските власти предупредија дека нуклеарниот договор ќе донесе повеќе пари за милитантната група Хезболах и други групи кои се непријателски расположени кон Израел. Картер е во посета на Блискиот Исток во насока на смирување на американските сојузници кои се загрижени за нуклеарниот договор. Тој ќе ги посети и Јордан и Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG