Достапни линкови

logo-print

Нападот во Турција дело на ИД


Турски официјални претставници се сомневаат дека зад вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Суруч во кој загинаа триесетина луѓе стојат милитантите на Исламската држава. Во експлозијата во дворот на еден културен центар биле ранети 100 лица. Суруч е во близина на сирискиот град Кобани каде што курдите кон крајот на јуни ја презеле контролата од милитантите на Исламската држава. Досега никој не ја презеде одговорноста за нападот кој се смета за најтежок досега во Турција.

XS
SM
MD
LG