Достапни линкови

logo-print

ФИФА ќе бира наследник на Блатер


Светската фудбалска федерација ФИФА планира на 26 февруари следната година да одржи избори за нов претседател што треба да го наследи Сеп Блатер на чело на организацијата. Извршниот комитет на ФИФА денеска објави дека гласањето ќе се одржи на специјален конгрес во Цирих. Блатер на 2 јуни, во ек на корупциски скандал, објави дека се повлекува од функцијата, само четири дена откако го доби петтиот мандат да ја води светската куќа на фудбалот. Гласањето за неговиот избор беше засенето од апсењето на седуммина високи функционери на ФИФА. На актуелниот претседател на европската фудбалска федерација УЕФА Мишел Платини засега се гледа како на фаворит за нов претседател на ФИФА, но тој се уште не сè изјаснил дали има намера да се кандидира за функцијата.

XS
SM
MD
LG