Достапни линкови

logo-print

Авганистански војници убиени во воздушни напади


Најмалку седум авганистански војници се убиени во воздушни напади од страна на меѓународните сили во провинција на југот од Кабул. Локалните власти велат дека се повредени и пет војници во нападот на воен пункт во провинцијата Логар. Според авганистанското министерство за одбрана инцидентот се случил кога хеликоптер на коалициските сили ја надлетувал областа каде се водат борби меѓу авганистанските трупи и талибанските борци.Гувернерот на областа вели дека воздушниот напад на НАТО е грешка и дека се работи за лоша координација. Американскиот воен портпарол во Авганистан вели дека го истражуваат инцидентот.

XS
SM
MD
LG