Достапни линкови

logo-print

Германскиот министер за економија Габриел во Иран


Германскиот министер за економија Зигмар Габриел

Германскиот министер за економија Зигмар Габриел

Германскиот министер за економија Зигмар Габриел престојува во тридневна посета на Иран. Тоа е прва посета на еден официјален западен претставник на Иран, откако во минатата недела беше постигнат договор за иранската нуклеарна програма. Габриел, како што јавуваат новинските агенции, предводел „мала делегација бизнисмени и научници“. Се очекува министерот Зигмар Габриел да биде примен и од иранскиот претседател Хасан Рохани. Според некои очекувања, трговската размена меѓу двете земји во наредниве три години би можела да достигне над 10 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG